Dovolenka v Saint Tropez

Mestečko Saint Tropez na Azúrovom pobreží bolo ešte pomerne nedávno malou rybárskou dedinou, zatiaľ čo dnes patrí medzi jedno zo svetoznámych miest. Saint Tropez je skrátka rajom turistov z celého sveta. Počiatky mestečka siahajú až do 14. storočia, keď Janovčania na mieste starej zdevastovanej rybárskej dedinky postavili svoje nové sídlo. V 15. – 17. storočí bolo Saint Tropez samostatnou stredomorskú republikou, ktorá čelila náporom Španielov a Turkov.

Saint Tropez - Francúzsko

Známe osobnosti začali spoznávať krásu dedinky Saint Tropez v 19. storočií. Prvý, kto sa sem presťahoval, bol spisovateľ Guy de Maupassant a zakrátko ho nasledoval maliar Paul Signac, ktorého vila sa vzápätí stala centrom umelcov. Ďalší prílev bohémov, ktorí prijali ostrov za svoj, nastal v 30. rokoch 20. storočia a v jeho čele stál básnik Jean Cocteau a spisovateľka S.-G. Colettová. Za 2. svetovej vojny pristávali na plážach v okolí Saint Tropez spojenecké lietadlá a mesto následkom bombardovania utrpelo značné škody.

Najväčší zlom nastal v 50. rokoch, kedy tu režisér Roger Vadim nakrútil s Brigitte Bardot film Et Dieu créu la femme (A boh stvoril ženu), ktorý sa stal čoskoro trhákom (veľký podiel na tom mali nahé a milostné scény). Brigitte Bardot stále býva neďaleko Saint Tropez. Toto letovisko preslávila tiež legendárna séria filmov o žandároch s Louisom de Funésom.

Luxus a celebrity

Od tej doby Saint Tropez priťahuje bohatých a známych ľudí, ktorí tu vlastnia alebo si prenajímajú vily a jachty a voľný čas trávia na Plage de Pampelonne – najnádhernejšia a najmódnejšia miestna pláž. Toto mesto má jednoducho svoje osobité kúzlo, zážitkom je napríklad návšteva miestnych kaviarní či trhov na Place des Lices, kde.

Na východe na kopci nad prístavom tróni osmiboká citadela z 16. storočia, ktorá má tri veže a jej hradby umožňujú krásny výhľad na more. Vo vnútri citadely sa nachádza námorné múzeum Musée de la Marine. Za návštevu tiež stojí Musée de l’Annonciade (Múzeum Zvestovania) s vynikajúcou zbierkou diel Signaka, Deraina, Rouaulta, Bonnard a ďalších. Traduje sa, že mesto bolo pomenované po rímskom vojakovi, ktorého umučil krutý cisár Nero. Na jeho počesť sa tu v máji každý rok usporadúva tzv bravado, čo je akýsi sprievod, pri ktorom sa nosí podobizeň tohto svätca ulicami za sprievodu streľby z muškiet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *