Dovolenka na Ibize

Ibiza je španielsky ostrov v Baleárskom súostroví na západe Stredozemného mora. Katalánsky je nazývaný Eivissa a je tretím najväčším ostrovom Baleár. Ibiza je významné stredisko turistického ruchu. Má takmer oválny tvar, na dĺžku meria 41 km a na šírku 22 km. Pobrežie ostrova Ibiza je dosť členité. Okolo roku 700 pred nl tu Féničania založili prístav Ibes, dnešné hlavné mesto Eiviss.

Ibiza v Španielsku

V roku 123 pr.n.l. pripojil ostrov Ibiza Quintus Caecillius Metellus k Rímskej ríši. Neskôr patrila Ibiza Vandalom, Byzantskej ríši, Maurom, Normanom a na čas sa stala aj súčasťou Córdobského chalátu. V 11. storočí sa stala Ibiza útočiskom pirátov a v 12. storočia baštou Almorávidovcov. Roku 1235 dobyl ostrov Ibiza kráľ Jakub I. a pripojil ju k korune aragónskej. Po roku 1474 sa Ibiza historicky spojila s osudom celého Španielska. Na prelome 15. a 16. storočia sa ocitli celé Baleáry na pokraji záujmu. Klesal počet obyvateľov a ostrovy sa stali cieľom nájazdov pirátov. Preto tu boli na ochranu postavené strážnej veže. Za vlády Filipa II. boli zosilnené maurské hradby v Starom Meste apevnosti D’alt Vila v Eivissa. V roku 1999 bola D’alt Vila zapísaná na zoznam UNESCO.

Okolo roku 1930 sa Ibiza stala cieľom britských turistov. Prílev turistov pozastavila španielska občianska vojna a druhá svetová vojna. Na konci 50. rokov sa Ibiza začala meniť na rekreačné centrum a dnes je Ibiza známou turistickou destináciou.

Diskotéky na Ibize

Ibiza je domovom pre legendárne festivaly elektronickej hudby, plážové párty a nekončiace sa hudobné vystúpenia najrôznejších Dj-ov. Tieto plážové párty sa konajú hlavne v oblasti miest Eivissa a Sant Antonio. Medzi najznámejšie kluby na ostrove Ibiza patrí Privilege –  najväčší klub na svete, ďalej Eden, najrušnejší nočný klub v Sant Antoniu a Amnézei známa svojimi penovými párty. Ibiza začína sezónu na začiatku júna a končí prvým víkendom v októbri.

Významným miestom ostrova Ibiza je Boží prst v Benirras Bay, kde sa nachádzajú tradičné kultúrne pamiatky. V Sant Antoniu je kostol zo 14. storočia. V Sant Josep môžete vidieť typický kostol z 18. storočia. Nájdete tu aj skalný masív Es Vedra, ktorý je 358 m vysoký a vystupuje priamo z mora necelé 3 km od pobrežia, alebo kvapľovú jaskyňa Cova Santa. Ibiza vás okúzli piesočnými zálivmi s tyrkysovo modrým morom alebo naopak plážami orámovanými strmými skalami, píniovými lesmi s terasovými políčkami, palmami či olivovníkmi. Ostrov Ibiza v súčasnosti obýva približne 100 000 obyvateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *