Dovolenka v Seville

Sevilla je nádherné mesto, ktorého krásy sa slovami len ťažko vyjadrujú. So svojimi 700 tisícami obyvateľov patrí medzi najväčšie španielske mestá a zároveň je jednoznačne najdôležitejším kultúrnym centrom, ktoré Španielsko má. Sevilla je tiež hlavným mestom celej Andalúzie, ktorú v mnohých ohľadoch charakterizuje. Ak sa vydáte na juh Španielska, nemala by Sevilla vo vašom programe chýbať. Leží na rieke Guadalquivir a jej atmosféra je naozaj unikátna. Často býva označovaná aj ako centrum býčích zápasov a flamenca. Celé Španielsko a pochopiteľne aj miestni obyvatelia sú na ňu náležite pyšní, čo dokazuje aj fakt, že bola vôbec prvým mestom, ktoré bolo v priebehu rekonkvisty Španielmi znovu dobyté.

Sevilla v Španielsku

Pre Sevillu je typické predovšetkým historické centrum, ktoré je v podstate nedotknuté modernou civilizáciou, ktorá bujnie na okraji mesta. Všade tu prechádzajú kone a voňajú nekonečné háje pomarančovníkov. Z hľadiska histórie bola Sevilla pre celé Španielsko vždy dôležitým mestom a to predovšetkým v období zámorských plavieb, ktoré sa tu plánovali, aj keď mesto neleží priamo na pobreží. Dôležitá pre ňu bola aj svetová výstava EXPO v roku 1992. Ľahko problematické je len počasie, keď je tu zhruba od mája do septembra takmer neustále okolo päťdesiat stupňov. Na jednu stranu je pravda, že je väčšina hotelov klimatizovaná a na jednodňové návštevy sa to dá vydržať, ale by bola škoda stráviť v Seville takú krátku dobu a tak odporúčame výlet mimo horúcu sezónu.

História a pamiatky

Historické centrum mesta je charakterizované v podstate tromi symbolmi – Alcázar, Sevillskou katedrálou a indickými archívmi. Všetcky tieto tri symboly sú stálicami na zozname UNESCO. Alcázar čiže kráľovský palác bol z väčšej časti postavený Španielmi, avšak s pomocou maurských architektov, takže má arabské, ale aj gotické rysy. V jeho susedstve sa nachádza tretia najväčšia sakrálna stavba Európy – Sevillská katedrála. Tá bola stavaná viac ako jedno storočie na mieste pôvodnej mešity, z ktorej sa dnes dochovala len jedna slávna veža a symbol mesta, minaret Giralda. V katedrále tiež nájdete akýsi sarkofág Krištofa Kolumba, ktorý nesú štyri sochy v životnej veľkosti. Indické archívy sú umiestnené v malej budove pred katedrálou a jedná sa o všetky zmluvy a dokumenty, ktoré súviseli s objavovaním Ameriky – napríklad aj Kolumbov denník, stavebné plány amerických miest a pod.

Spomínaná Giralda je síce symbolom Sevilly, avšak veža Torre del Oro (Zlatá veža) v podstate celého španielskeho národa. Postavená bola Maurmi, aby ochraňovala cestu od kráľovského paláca k dôležitej rieke. Vynechať by ste pri návšteve nemali ani dôležité námestie Plaza de Espaňa. To ponúka reprezentatívne stavby s arkádovým chodbami, veľké promenády a do istej miery tak symbolizuje veľkosť a slávu mesta. Sevilla je typická aj svojou veľkou židovskou štvrťou Barrio de Santa Cruz, alebo najstaršou univerzitou, ktorú Španielsko má.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *