Suveníry z Francúzska

Francúzsko je jedna z najnavštevovanejších destinácií v Európe. Na nápor turistov je preto skvele pripravená aj čo sa týka množstva a obrovského spektra suvenírov. Azda najobľúbenejší suvenír je kovový prívesok v tvare Eiffelovej veže. Takýto drobný suvenír je vhodný ako darček pre priateľov a známych. Výhodné ceny a množstevné zľavy sa vám podarí zjednať predovšetkým na parkovisku pred zámkom vo Versailles.

Suvenír - Eiffelova veža

Obchodníci s drobným tovarom sú ochotní popoludní okolo piatej hodiny znížiť cenu až o 90% z tej pôvodne navrhnutej. Predávajú tam najrôznejšie vkusné doplnky aj gýčové blikajúce ťažítka v tvare Eiffelovky. Za 4-5 eura môžete získať aj 10 malých Eiffelových veží.Pokiaľ bude obchodník v dobrom rozmare a kúpite si od neho ešte niečo, ponúkne vám aj 5 takýchto vežičiek za 2 eurá. Buďte však opatrní, strážte si doklady a radšej na tieto “pouličné” nákupy majte po vreckách pripravené nejaké drobné.

Pohľadnice

Pohľadnice získate takmer v každom obchode a stánku. Výhodne ich môžete kúpiť v Rue de Rivoli. Tu zoženiete aj obrázky, na ktorých je vyobrazená Mona Lisa, Eiffelova veža, Moulin Rouge a ďalšie významné dominanty Paríža.
Ceny sú najrôznejšie, nemusíte obrázok kupovať hneď pri prvom stánku, rovnaké (alebo podobné) majú takmer všade, avšak v niektorých obchodíkoch ten rovnaký zoženiete za 1 euro, v iných až za 7 euro.

Ďalšie drobné suveníry

Medzi suvenírmi narazíte aj na rôzne tašky s nápisom Paris, hrnčeky, tričká, pokladničky, plyšáky a kľúčenky s parížskymi motívmi. Keď budete prechádzať ulicami a vyberať suveníry, tak nezabudnite ochutnať výbornú horúcu čokoládu a sladké dezerty z orechov, karamelu a marcipánu. Môžete navštíviť aj obchod, ktorý sa špecializuje na suveníry – Les Drapeaux de France.

Parfúmy

Takmer každý, kto ide do Paríža, tak zatúži po parfume. A nie je sa čomu diviť. Ceny kvalitných parfumov tu vychádzajú o niečo výhodnejšie ako u nás. Zaobstaráte tu najrôznejšie vône od Diora, cez parfumy Dolce Gabbana, Armani, Hugo Boss až po Channel za príjemné ceny. Zvlášť ak sa vydáte na autobusový zájazd, v rámci programu niektoré mávajú zastávku pri továrni na parfumy či v múzeu parfumérie, kde si môžete tamojšie voňajúce skvosty zaobstarať za výrobné ceny.

Francúzske parfumy

Syry

Francúzi si po jedle radi dajú dobrý syr. Ak budete chcieť nejaký syr priviezť domov, tak by ste  nemali zabudnúť na to, že sa väčšinou jedná o zrejúce syry, ktoré môžu v autobuse (najmä ak ich veziete väčšie množstvo) poriadne zapáchať. Na prepravu sú vhodné termotašky. Lacné a chutné francúzske syry zoženiete v obchodných domoch. Ponuka je naozaj široká, od klasického camembertu až po zrejúci delikatesný kozí syr. Ceny tých najlacnejších syrov sa dajú prirovnať k cenám u nás. Ovšem chuťovo sú úplne niekde inde. Ochutnajte a nebudete ľutovať.

Víno

Francúzske víno si užijete hlavne ak sa vyberiete na zájazd, ktorý vám ponúka ochutnávku vín a prehliadku viníc. Domov si môžete priviezť iba obmedzené množstvo alkoholu, ale stanovené normy nie sú prísne a predpokladá sa, že toho toľko z výletu nepovezie – maximum je 10 litrov destilátov a 90 litrov vína na osobu. Vo Francúzsku nájdete mnoho najrôznejších druhov vín a ceny sú taktiež rôzne.

Čokoláda

Vďaka výbornému mlieku, ktoré tunajšia čokoláda obsahuje vás chuť kakaovej pochúťky určite nesklame. Čokolády zaobstaráte prakticky kdekoľvek, ale veľký výber vám ponúka opäť akýkoľvek supermarket či špecializované predajne. Dobré ceny čokolád sú od firmy Dalloyau. K luxusným značkám čokolády patrí Fauchon či Richart.

Tradičné výrobky

Výrobky tradičných remesiel môžete dostať v mnohých regiónoch. Zakúpiť si môžete fajansa, čipky, fúkané sklo a hrnčiarsky tovar z Bretónska. V Burgundsku zoženiete keramiku a nádherné kamenárske výrobky.
Z Limousin si môžete priviezť košíky, smaltovaný riad a porcelán. Kto navštívi Pyreneje, tak asi neodolá ozdobným drevákom a výrobkom z kože. Čipka je typickým výrobkom pre Normandiu. Zlaté šperky, nábytok, hrnčiarske výrobky potom pre Picardiu. Nádherné látky a parfumy si môžete priviezť z Provence.

Regionálne lahôdky

Medzi francúzske kulinárske špeciality patrí maslové pečivo a párok z vnútorností z Bretónska, horčica z Dijonu, med z Provence. Vo Francúzsku zoženiete výborný olivový olej, dulové želé a voňavé provensálske korenie.V juhozápadnom Francúzsku je lahôdkou husia pečeň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *