Dovolenka vo Vidine v Bulharsku

Mesto Vidin s takmer 70 tisíc obyvateľmi je najväčšie mesto severozápadnej časti Bulharska. Leží asi 220 km od Sofie, v oblasti ktorá je len veľmi málo dotknutá turistickým ruchom. Zmenu tohto stavu si miestni obyvatelia sľubujú od plánovanej výstavby nového mosta cez Dunaj, ktorý by mal spojiť Vidin s rumunským mestom Kalafat. Mesto bolo založené už v 3. storočí pr.n.l. ako rímske sídlisko.

Vidin - Bulharsko

Dodnes sú v meste viditeľné pozostatky dávnych slávnych čias jednak rímskej epochy, ale aj stredovekej éry, keď bolo mesto dôležitým pevnostným bodom na Dunaji. Pozostatky sú tu taktiež z osmanskej nadvlády.

Pozoruhodnosťou mesta je pevnosť Baba Vida, najlepšie zachované stredoveké opevnenie v Bulharsku. Slúžila taktiež ako sídlo bulharského cára. Vďaka svojej jedinečnosti účinkovala v rade bulharských aj zahraničných filmov. V okolí sa nachádzajú Belogradčické skaly, pripomínajúce zvieracie a ľudské figúry a jaskyne Magura, vzdialená 45 km od Vidinu.

Jaskyňa je veľmi dobrodružným zážitkom pre turistov, pretože sa preplietajú v 2500 m dlhých kvapľových podzemných jaskýň. Tento jaskynný útvar patrí k najväčším v celom Bulharsku a osídlený bol už pred viac než 7000 rokmi. Podzemné dómy dosahujú obrovských rozmerov, sú dlhé okolo 200 m, široké 50 ma vysoké 20 m. Nachádza sa tu taktiež najväčší stalagmit v Bulharsku a veľká kolónia netopierov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *